Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

Biuletyn EEM nr 3/2020 (64)

 • 2020-10-14
  Niniejszy numer specjalny EEM jest poświęcony zagadnieniom świadomości społecznej i kulturze narodowej w Polsce. W następnym numerze będziemy kontynuować przedstawione tutaj rozważania, gdyż najważniejsze kwestie nie zostały jeszcze opublikowane (dotyczą najważniejszych przyczyn upadku i perspektyw odrodzenia narodowego).
 • 2020-10-14
  Wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy rzutują mocno na romantyczne przekonania dotyczące kondycji narodu polskiego. Jeżeli bowiem blisko 50% głosujących w wyborach prezydenta RP wspiera jawnie antynarodową postawę kandydata i jego otoczenia, to nikt z pewnością nie zechce dłużej zachwycać się świadomością (czy „tożsamością”) narodową Polaków. To kolejne, chociaż nie pierwsze rozczarowanie, które demobilizuje nawet najbardziej upartych ludzi.
 • 2020-10-14
  W tekście „Ta orkiestra będzie grała do końca” zasygnalizowałem problem załamania się romantycznego przekonania o dobrej kondycji Polaków. Problem jest istotny, ponieważ zmusza do ponownego przemyślenia stanu polskiego społeczeństwa. Jest bowiem zdecydowanie gorzej, niż się spodziewaliśmy.
 • 2020-10-14
  Wyjaśnienie przyczyn obecnego zaniku życia narodowego w Polsce wymaga dystansu wobec dominującego dziś „politycznego magla”, ochłodzenia emocji nagrywanych przez media oraz odsunięcia chorobliwego podejścia do tzw. pandemii. Wyjaśnienia znajdują się bowiem poza zasięgiem spraw doraźnych. Ale gdyby chodziło tylko o nieodzowny dystans, którego brakuje, łatwo można byłoby z tym się uporać.
 • 2020-10-14
  Wielki skarbiec polskich wartości osobistych, rodzinnych, społecznych i narodowych oraz naszych podstawowych wartości uniwersalnych – to wielowiekowe dziedzictwo po naszych przodkach oraz wielkie wyzwanie dla nas i naszych następców. Skarbiec ten trzeba starannie ochraniać, wzbogacać i przekazywać z pokolenia na pokolenie, gdyż jest on podstępnie okradany i niszczony. Trzeba go też lepiej poznać, docenić i wyraźniej określić, aby wśród dużego zamieszania i zakłamania…
 • 2020-10-14
  Przegląd opinii dotyczących „pandemii” Cov-19 wskazuje, że z pola widzenia z reguły uciekają najważniejsze problemy. Ponieważ „zdrowotna” polityka rządów traktowana jest na ogół jako uzasadniona lub przeciwnie - nieuzasadniona, minimalizuje się znaczenie czterech realizowanych skutecznie celów tej polityki. Wstępnie jedynie zaznaczę trzy elementy. Pierwszy, to niszczenie życia duchowego, drugi to niszczenie życia gospodarczego. Obydwa elementy dotyczą podstawowych,…
 • 2020-10-14
  Jest to kolejny tekst o przyczynach zatrważająco słabej kondycji narodowej Polaków. Aby przebrnąć przez nieustannie pojawiające się rafy, konieczne jest nadanie pojęciu kultury narodowej właściwego znaczenia.

Logowanie