Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

Biuletyn EEM nr 4/2019 (61)

 • 2019-08-12
  „Bronią się jeszcze twierdze Grenady, ale w Grenadzie zaraza”. Tę znaną frazę z ballady Adama Mickiewicza tym razem stosuję do ekonomii w naszym kraju. Za śmiertelną zarazę uznaje się bowiem kwestionowanie panującej niepodzielnie w Polsce ekonomii neoliberalnej oraz skutków nauczania tej ekonomii. Zacznę od tych skutków.
 • 2019-08-12
  Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi warto poznać bliżej ewolucję sceny politycznej w Polsce. Wiosenne wybory do parlamentu europejskiego nie zmieniły tej sceny, a tym bardziej nie spowodowały „trzęsienia ziemi" (zarówno w Polsce, jak i w Europie). Jednak nie pozostały bez wyraźnego śladu. Ujawniły bowiem dotychczas słabo widoczny fakt. Dotyczy on sposobu postrzegania zagadnień społeczno-gospodarczych.
 • 2019-08-12
  Nawet pobieżny przegląd wymienionych, współzależnych podsystemów, czy warstw globalizmu, obejmujących całe pakiety różnorodnych działań i powiązań sieciowych, przybliża wielkość i złożoność rzeczywistości globalnej oraz jej dynamikę. Wskazuje też, że w większości podsystemów, obok pominiętych powyżej pozytywów, dokonują się i nasilają procesy istotnie destrukcyjne, jakie niestety nie spotykają się ze skutecznym przeciwdziałaniem.
 • 2019-08-12
  Skala zachowań oszukańczych w kręgach władzy jest porażająca. Jednak stosunek większości społeczeństwa do tych zachowań nie napawa optymizmem: jest słabo skrystalizowany. Większość ludzi odnotowuje skandaliczne zachowania w sferze zarządzania sektorem publicznym jako „przekręty”, ponadto pokaźna część uznaje je werbalnie za szkodliwe i niemoralne. To oczywiście nie wystarczy, aby przeciwstawić się owym „przekrętom”, a przynajmniej odmówić współdziałania w ich…
 • 2019-08-12
  W marcu 2019 roku minęło bez echa 125 lat od śmierci hr. Augusta Cieszkowskiego. Minęło blisko pięć lat od bardziej doniosłej, dwusetnej rocznicy urodzin Cieszkowskiego, która również przeszła w Polsce prawie niepostrzeżenie. Wszystko wskazuje na to, że większość Polaków niewiele wie o nim i jego wybitnych osiągnięciach.
 • 2019-08-12
  Główną przyczyna upadku Polski był indywidualizm. Dzisiaj rozkwita wszędzie i jest uznawany za wyraz wolności politycznej i ekonomicznej. August Cieszkowski był ostrym i bezwzględnym krytykiem indywidualizmu. Nie chodziło mu o spory teoretyczne wokół indywidualizmu, których teraz również nie brakuje, lecz o indywidualizm jako praktykę społeczną. Wiele przemawia za tym, aby wspomnianą krytykę indywidualizmu uznać za najważniejszy aspekt niechęci do wyrażanych przez niego poglądów.
 • 2019-08-12
  Etykieta „nacjonalisty” pojawia się nie tylko w Polsce, lecz nagminnie w wielu innych krajach europejskich, prawie zawsze z tych samych powodów. Widać to na przykładzie znakomitego tekstu z greckiego blogu „Greek Hellenic Coast Guard”. Kolejne trzynaście fragmentów wspomnianego tekstu rozpoczynają się od słów „Czy już rozumiesz dlaczego …”
 • 2019-08-12
  Termin „globalizacja”, który mocno zakorzenił się w świadomości ludzi, jest podobny do błędu ortograficznego. Jest terminem nieprawidłowym, który od błędów ortograficznych to różni, że nie wykoślawia pisowni, lecz czyni rzecz nieporównywalnie ważniejszą: utrudnia rozpoznanie rzeczywistości.

Logowanie