Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

Biuletyn EEM nr 4/2018 (55)

 • 2018-08-27
  Iluzja powszechnego dobrobytu jest rozsiewana w Polsce od kilkudziesięciu lat. Ponieważ statystyka nieustanie obnaża tę iluzję, politycy sięgają wyłącznie do tych wskaźników, które z powszechnym dobrobytem mają niewiele wspólnego, lecz wywołują wrażenie stopniowego posuwania się do przodu. Na tym przede wszystkim polega manipulowanie danymi statystycznymi. Zmienia się zestaw wskaźników statystycznych w taki sposób, aby dostarczyć dowody na kolejne sukcesy polityki…
 • 2018-08-27
  Zawarte w tytule niedopowiedzenie (czego dotyczy ów „rozwój”?) jest przypomnieniem, iż reformy administracyjne w Polsce zaowocowały powstaniem Ministerstwa Rozwoju, a ten szyld nie daje żadnych szans poznania tego, co kryje się w umysłach polskich polityków. Fakty wskazują, że deklarowany rozwój nie dotyczy gospodarki narodowej, lecz raczej niejasnych interesów gospodarczych.
 • 2018-08-27
  Szczególnym, lecz godnym uwagi, przypadkiem indolencji poznawczej jest historia dominującej do czasu współczesnego kryzysu ekonomicznego, neoliberalnej doktryny ekonomicznej. Warto przypomnieć, że chodzi o doktrynę do niedawna dominującą w skali globalnej, za słabo dostrzeganym wyjątkiem oporu państw azjatyckich.
 • 2018-08-27
  Historia liberalnego klanu w Polsce toczyła się nadzwyczaj brzydko. Odstąpimy na chwilę od relacjonowania przełomowej - wyjątkowo zakłamanej i przesyconej ignorancją ekonomiczną - dyskusji sejmowej w dniach 27-29 grudnia 1989 roku, której rezultaty - w postaci kilku ustaw zwanych później „pakietem Balcerowicza” - zostały w następnych latach wyniesione na wyżyny przełomu ustrojowego w Polsce. Tak się dzieje, że czasem g… zawija się w srebrzystą folię.
 • 2018-08-27
  Od wielu lat obserwuję złowrogie skutki zderzenia dwóch sprzecznych przekonań. Z jednej strony, wielu ludzi chętnie przyznaje racje tym, którzy hołdują popularnemu stwierdzeniu „statystyka kłamie”. Z drugiej strony, ci sami ludzie wierzą w oficjalne zapewnienia, że od niemal trzydziestu lat mamy nieprzerwanie wzrost gospodarczy, o czym świadczy wysokie tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto.
 • 2018-08-27
  Pewnego dnia do naszego miasteczka przyjechał znany polityk liberalny, który w Domu Kultury wygłosił prelekcję. Wypowiedział takie mądre zdania: „Astronom co do zasady obserwuje ruch gwiazd, ciał niebieskich, prawa tym rządzące i tak dalej. Co było by, gdyby na przykład taki astronom wymyślił sobie, że to wszystko działa nie tak jak trzeba i że powinny inaczej się poruszać ciała niebieskie, gwiazdy, planety. I na to wpływać. I miał narzędzi do tego służące.
 • 2018-08-27
  Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których brakuje prawnej ochrony przed wrogimi przejęciami. Z czasem ukształtowały się mechanizmy wrogich przejęć, które okazały się potworną plagą dla polskich przedsiębiorców. Skala działania tych mechanizmów jest tak duża, że przekształca Polskę w państwo mafijne.

Logowanie