Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

Biuletyn EEM nr 2/2017 (48)

 • 2017-03-22
  Wszyscy wiedzą lub powinni wiedzieć, że w Polsce panuje nędza i głębokie rozwarstwienie ekonomiczne. Nędza jest trwałym składnikiem rzeczywistości, której doświadczają na własnej skórze miliony Polaków.
 • 2017-03-22
  Trudno nie zauważyć ogromnej nieodpowiedzialności partii politycznych w Polsce, pochłoniętych walką o wpływy w mediach, gospodarce i finansach. Natężenie konfliktów utrzymuje się na wysokim poziomie, co przekłada się na stosunki między zwykłymi ludźmi.
 • 2017-03-22
  Dokumenty rządowe „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”oraz „Strategia odpowiedzialnego rozwoju” nie są planami rozwoju społeczno-gospodarczego, które warto traktować poważnie, a raczej (biorąc pod uwagę ich „rys historyczny”) - zasłoną dymną.
 • 2017-03-22
  Fenomenem, który powinien budzić silne zaniepokojenie, jest ignorowanie w Polsce globalnego kryzysu ekonomicznego, jego przyczyn i konsekwencji. Jest on widoczny na każdym kroku. Jest łatwo dostrzegalny zarówno w enuncjacjach rządowych, programach partyjnych i protestach społecznych, jak też w publikacjach aspirujących do poziomu naukowego z ekonomii, finansów, zarządzania, etc.
 • 2017-03-22
  Czyżby w Polsce nie zauważono, ze neoliberalne elity Zachodu doznały wielostronnej porażki? Główny problem polega na tym, ze neoliberalizm przestał działać. Jest jednak niemal pewne, że będą one ze wszystkich sił uniemożliwiać powstanie anty-elity, czym narażają kraje europejskie na pogłębienie istniejącego kryzysu. Wcześniej czy później jednak będą musiały ponieść odpowiedzialność za obecny kryzys globalny.
 • 2017-03-22
  Musimy przywrócić rzeczywiste znaczenie stosunkom własności. Ignorowanie tych stosunków jest jednym z głównych powodów degradacji myśli ekonomicznej, społecznej i politycznej. Kwestia stosunków własności jest oczywiście złożona; tak więc teraz ograniczymy się do jednego z podstawowych aspektów tego problemu.
 • 2017-03-22
  Wykorzystanie Produktu Krajowego Brutto jako miary wzrostu gospodarczego jest w ekonomii krytykowane od dawna, a zwolennicy stosowania tej miary uchodzą za ignorantów lub manipulatorów, z wyjątkiem zagorzałych wyznawców neoliberalizmu. Coraz częściej przypomina się, że: „Produkt Krajowy Brutto mierzy wszystko, z wyjątkiem tego, co sprawia, ze warto żyć” ( Robert F. Kennedy).
 • 2017-03-22
  Skomentujemy dotychczasową działalność rządu Prawa i Sprawiedliwości – krytycznie, lecz nie tendencyjnie czy stronniczo (z czym mamy nagminnie do czynienia). Wrócimy do zapowiadanej wcześniej kwestii przygotowania „rewolucji kolorowej” w Polsce. Wyjaśnimy, w jakiej fazie kryzysu ekonomicznego znajduje się Polska.

Logowanie