Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

Biuletyn EEM nr 2/2016 (44)

 • 2016-04-25
  W Polsce prawie nikt nie chce zrozumieć, że nadchodzi burza. Oficjalne analizy sytuacji społeczno-gospodarczej Polski są pozbawione realizmu i biją w oczy optymizmem. Ich autorzy nie uwzględniają dwóch fundamentalnych czynników.
 • 2016-03-23
  Termin „globalizacja”, który mocno zakorzenił się w świadomości ludzi, jest podobny do błędu ortograficznego. Jest terminem nieprawidłowym, który od błędów ortograficznych to różni, że nie wykoślawia pisowni, lecz czyni rzecz nieporównywalnie ważniejszą: utrudnia rozpoznanie rzeczywistości.
 • 2016-03-23
  Centralnym elementem publikacji jest następująca wypowiedź: „Wolna konkurencja zniszczyła sama siebie; dyktat gospodarczy wyparł wolny rynek; żądza zysku przerodziła się w ambicję panowania; życie gospodarcze stało się tragicznie twarde, bezlitosne i okrutne.
 • 2016-03-23
  Przyjrzyjcie się, kto jest właścicielem głównych sektorów gospodarki narodowej i wyciągnijcie wnioski. Dla zrozumienia, jak funkcjonuje gospodarka, wyjaśnienie stanu własności i kontroli zasobów kapitałowych ma kluczowe znaczenie.
 • 2016-03-23
  Kluczowym elementem obecnej fazy kryzysu globalnego jest wieloletnia, zaprogramowana destrukcja wspólnot narodowych. Nie jest to proces jednowymiarowy, lecz eksplozja wcześniej gromadzonych elementów wybuchowych.
 • 2016-03-23
  Potężna fala emigracji zarobkowej Polaków chętnie jest sprowadzana do zaniepokojenia przewidywanymi konsekwencjami demograficznymi, pozostawiając szereg ważnych pod względem społecznym i ekonomicznym zagadnień poza polem widzenia.
 • 2016-03-23
  Ludzie mają głównie dwa rodzaje problemów: ze sobą oraz z innymi ludźmi. Nie ma tutaj wiele miejsca na dywagacje na ten temat. To proste stwierdzenie wystarczy, aby zająć się pewnym uproszczonym i niestety, popularnym poglądem na temat problemów ze sobą.
 • 2016-03-23
  Bez przyjęcia perspektywy globalnej rozważania dotyczące kryzysu w Polsce są beznadziejnie błędne. Nie chodzi o to, że konieczne jest uwzględnienie zewnętrznych czynników politycznych i gospodarczych, lecz o zrozumienie wzajemnych zależności procesów określających charakter współczesnej globalizacji.

Logowanie