Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

Biuletyn EEM nr 5/2013 (33)

 • 2013-10-31
  Co nas czeka w 2014 roku? Wyższe podatki, niższe płace? Gorsza opieka medyczna? Niższy poziom edukacji? Ogólnie – dalsze pogorszenie warunków życia?
 • 2013-10-03
  Konieczne jest przemyślenie „polskiego punktu widzenia”, który obecnie wyraża przede wszystkim głębokie zaniepokojenie sytuacją społeczno-ekonomiczną, demograficzną i polityczną Polski oraz minimalistyczne dążenie do przetrwania, a dalej – katastroficzne przewidywania. Dzisiaj rzadko słychać, że Polacy są powołani do wielkich i wspaniałych czynów.
 • 2013-10-03
  Tytułem wprowadzenia do następnego numeru EEM publikujemy fragmenty rozważań filozofa i ekonomisty hrabiego A. Cieszkowskiego. Zwracając uwagę na te fragmenty, nie możemy przeoczyć faktu, iż Cieszkowski był twórcą „filozofii czynu” dającej wyjaśnienie zasadniczych kwestii społecznych, narodowych i gospodarczych.
 • 2013-10-03
  Chcąc zrozumieć przeobrażenia ekonomiczne w Polsce, nie wystarczy wyzwolić się z płytkich schematów ekonomii neoliberalnej. Trzeba sięgnąć do historii gospodarczej.
 • 2013-10-03
  W odróżnieniu od enuncjacji rządowych oraz opinii popularnych w wielu polskich środowiskach głównym problemem geopolitycznym współczesnej Polski są iekorzystne relacje z Zachodem. To jest oczywiście stwierdzenie zbyt lakoniczne, aby pozostawić je bez wyjaśnienia.
 • 2013-10-03
  Polecamy fragment książki „Ludobójstwo” rosyjskiego profesora ekonomii Siergieja Głazjewa (obecnie doradcy prezydenta Władimira Putina) wydanej w 1998 roku w Moskwie.
 • 2013-10-03
  Neoliberalizm zawiódł, ponieważ okazał się totalnym oszustwem. W Polsce jest on – paradoksalnie - nadal obowiązującą doktryną, a przede wszystkim szkodliwą praktyką polityczną i gospodarczą, której kurczowo trzymają się nie tylko „liberalne” partie władzy, lecz także niemal wszystkie ugrupowania deklarujące orientację… prawicową.
 • 2013-10-03
  Zamiast integracji europejskiej, która – intencjonalnie – jest pożądana, stworzone zostały fasadowe instytucje „europejskie”. Co się kryje za ich fasadami?
 • 2013-10-03
  Między innymi: Europejski Monitor Ekonomiczny po pięciu latach. Czy koncepcje ekonomiczne z XIX wieku są nadal użyteczne? Kolejna cześć raportu o współczesnym kryzysie ekonomicznym w Polsce. „Mgła wojny”. Współczesne anegdoty ekonomiczne.

Logowanie