Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

Biuletyn EEM nr 2/2011 (16)

 • 2011-02-17
  Zostały dwie ostatnie fazy cyklu życia integracji europejskiej. Obecna – opanowania przez Berlin struktur unijnych i ponowna ekspansja Niemiec. Następna – rozpad Unii Europejskiej w rezultacie uzasadnionego niezadowolenia krajów „peryferii”.
 • 2011-02-17
  Pogląd na temat charakteru i przyczyn obecnego kryzysu globalnego, zyskujący stopniowo największą wiarygodność wśród poważnych ekonomistów akademickich, wskazuje na potrzebę rozpatrywania tego kryzysu w kontekście wielkiego cyklu Nikołaja Kondratiewa. W analogii do wielkiego cyklu mamy prawo posługiwać się określeniem wielkiego kryzysu.
 • 2011-02-17
  Umysły wielu ludzi są zanieczyszczone wieloletnim kształtowaniem infantylnego obrazu rzeczywistości gospodarczej. To nie jest przypadek. To konieczny warunek wprowadzania rozwiązań politycznych i ekonomicznych, które w innym przypadku nie byłyby możliwe do przeprowadzenia.
 • 2011-02-17
  W książce wydanej w 1993 roku Edwards Deming pisał: ekonomiści nauczają, że konkurencja rozwiąże nasze problemy; teraz wiemy, że konkurencja jest destrukcyjna. Lepszym rozwiązaniem jest dla wszystkich, aby pracować razem jako system. Rozwiązania problemów biorą się ze współpracy, a nie konkurencji.
 • 2011-02-17
  Polska jest jednym z krajów, w których niewielka grupa ekonomistów zaangażowała się w tworzenie nowej dyscypliny naukowej: europeistyki. Jest ona nawet oficjalnie notowana i promowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma najwyższy status kierunku studiów wyższych. Czym jest europeistyka?
 • 2011-02-17
  Jeffrey Sachs jest w Polsce znany głównie z faktu, iż był inspiratorem i promotorem tzw. programu Balcerowicza, którego istotą była szybka i bezwzględna prywatyzacja sektora publicznego.
 • 2011-02-17
  Przewidujemy kontrowersyjny tekst „W jakim świecie żyjesz?”; spojrzenie na globalny kryzys żywnościowy; zaległą analizę budżetu Polski oraz - co najważniejsze - dramat ubóstwa i dysproporcji dochodowych.

Logowanie