Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

Biuletyn EEM nr 1/2011 (15)

 • 2011-01-20
  Większość analityków ekonomicznych i politycznych jest zgodnych co do tego, że obecny światowy kryzys ekonomiczny prowadzi do załamania dotychczasowego porządku międzynarodowego, ufundowanego na ustaleniach jałtańskich. To nie tylko hipoteza; od dłuższego czasu podejmowane są energiczne wielostronne zabiegi polityczne, które zmierzają do wynegocjowania nowego układu międzynarodowego.
 • 2010-12-31
  Jak przewidywali poważni analitycy ekonomiczni, światowy kryzys gospodarczy rozwija się nadal i prawdopodobnie najmocniej odciśnie się na rozpoczynającym się roku 2011. Oznacza to koniec iluzji wielu środowisk społecznych i politycznych, a szczególnie iluzji przywódców krajów zachodnich, jakoby stopniowo słabło jego działanie.
 • 2010-12-31
  Jeden z najlepszych zespołów analityków ekonomicznych (LEAP 2020) zaleca trzy reakcje umożliwiające lepsze zrozumienie nowego kształtu rzeczywistości wyłaniającej się z globalnego kryzysu. „Pomyśl o nich jak o szkłach korekcyjnych...
 • 2010-12-31
  Bez przyjęcia perspektywy globalnej rozważania dotyczące kryzysu w Polsce są błędne. Chodzi o zrozumienie wzajemnych zależności procesów określających charakter współczesnej globalizacji.
 • 2010-12-31
  Trudno zrozumieć, dlaczego polskie społeczeństwo - do niedawna patriotyczne i prospołeczne - tak uległo propagandzie i opowiada się za siłami politycznymi działającymi jawnie wbrew interesowi kraju i na rzecz, bynajmniej nie sprzyjających nam sąsiadów.
 • 2010-12-31
  Wykorzystanie Produktu Krajowego Brutto jako miary wzrostu gospodarczego jest w ekonomii krytykowane od dawna, a zwolennicy stosowania tej miary uchodzą za ignorantów lub manipulatorów, z wyjątkiem zagorzałych wyznawców neoliberalizmu. Coraz częściej przypomina się, że: „Produkt Krajowy Brutto mierzy wszystko, z wyjątkiem tego, co sprawia, ze warto żyć” ( Robert F. Kennedy).
 • 2010-12-31
  Istotnym i zarazem lekceważonym elementem globalizacji były wielostronne migracje. Teraz następuje odpływ: zagraniczni pracownicy są zmuszani do powrotu. Co to oznacza?
 • 2010-12-31
  Nasza debata budżetowa: jak wyglądają dochody i wydatki państwowe? Ciąg dalszy ekonomii politycznej: ewolucja ustroju społeczno-gospodarczego Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich...

Logowanie