Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

 • Analfabetyzm ekonomiczny (cz.1)
  „Bronią się jeszcze twierdze Grenady, ale w Grenadzie zaraza”. Tę znaną frazę z ballady Adama Mickiewicza tym razem stosuję do ekonomii w naszym kraju. Za śmiertelną zarazę uznaje się bowiem kwestionowanie panującej niepodzielnie w Polsce ekonomii neoliberalnej oraz skutków nauczania tej ekonomii. Zacznę od tych skutków.  czytaj cały artykuł » 
 • Punkt widzenia
  Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi warto poznać bliżej ewolucję sceny politycznej w Polsce. Wiosenne wybory do parlamentu europejskiego nie zmieniły tej sceny, a tym bardziej nie spowodowały „trzęsienia ziemi" (zarówno w Polsce, jak i w Europie). Jednak nie pozostały bez wyraźnego śladu. Ujawniły bowiem dotychczas słabo widoczny fakt. Dotyczy on sposobu postrzegania zagadnień społeczno-gospodarczych.  czytaj cały artykuł » 
 • Orientacja w trudnej rzeczywistości globalnej (cz.2)
  Nawet pobieżny przegląd wymienionych, współzależnych podsystemów, czy warstw globalizmu, obejmujących całe pakiety różnorodnych działań i powiązań sieciowych, przybliża wielkość i złożoność rzeczywistości globalnej oraz jej dynamikę. Wskazuje też, że w większości podsystemów, obok pominiętych powyżej pozytywów, dokonują się i nasilają procesy istotnie destrukcyjne, jakie niestety nie spotykają się ze skutecznym przeciwdziałaniem.  czytaj cały artykuł » 
 • „Kolejny głupi przekręt” według Lempesisa
  Skala zachowań oszukańczych w kręgach władzy jest porażająca. Jednak stosunek większości społeczeństwa do tych zachowań nie napawa optymizmem: jest słabo skrystalizowany. Większość ludzi odnotowuje skandaliczne zachowania w sferze zarządzania sektorem publicznym jako „przekręty”, ponadto pokaźna część uznaje je werbalnie za szkodliwe i niemoralne. To oczywiście nie wystarczy, aby przeciwstawić się owym „przekrętom”, a przynajmniej odmówić współdziałania w ich realizacji.  czytaj cały artykuł » 
 • August Cieszkowski i my (cz.1)
  W marcu 2019 roku minęło bez echa 125 lat od śmierci hr. Augusta Cieszkowskiego. Minęło blisko pięć lat od bardziej doniosłej, dwusetnej rocznicy urodzin Cieszkowskiego, która również przeszła w Polsce prawie niepostrzeżenie. Wszystko wskazuje na to, że większość Polaków niewiele wie o nim i jego wybitnych osiągnięciach.  czytaj cały artykuł » 

Logowanie