Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

 • Europejski Monitor Ekonomiczny – 10 lat
  Pierwsze wydanie naszego internetowego biuletynu EEM zostało zaprezentowane 16 stycznia 2009 roku; znajduje się w ogólnie dostępnym Archiwum, zawierającym kolejnych 59 wydań Biuletynu. Dziesięć lat daje wystarczająco dobrą perspektywę, z której można uchwycić ewolucję sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce oraz przemian zachodzących w świadomości ekonomicznej Polaków, których wspólnym mianownikiem jest UPADEK KULTURY EKONOMICZNEJ.  czytaj cały artykuł » 
 • Mechanizm zniewolenia
  Pomimo światowego kryzysu, a także pomimo kompromitacji ekonomii neoliberalnej, widać powszechną bezsilność wobec biegu wydarzeń światowych i uporczywe trzymanie się utartych, szkodliwych stereotypów. Jest to efektem złożonego splotu okoliczności, wśród których jedna z nich zasługuje na szczególną uwagę.  czytaj cały artykuł » 
 • Wojna oligarchów (cz.2)
  Wielkim mankamentem współczesnych rozważań geopolitycznych jest tradycyjne podejście do stosunków międzynarodowych. Polega ono na milczącym założeniu, że stosunki międzynarodowe są kształtowane przez rządy poszczególnych krajów, a także przez łączące te kraje sojusze i porozumienia.  czytaj cały artykuł » 
 • Nowy nacjonalizm gospodarczy
  W Polsce fenomen współczesnego nacjonalizmu gospodarczego jest niedostrzegany, pomimo tego, że nie tylko ukazuje on ważne przeobrażenia polityczne i prawne w wielu krajach, lecz przybiera także zasięg globalny.  czytaj cały artykuł » 
 • Kryzys ekonomii
  Szczególnym, lecz godnym uwagi, przypadkiem indolencji poznawczej jest historia dominującej do czasu współczesnego kryzysu ekonomicznego, neoliberalnej doktryny ekonomicznej. Warto przypomnieć, że chodzi o doktrynę do niedawna dominującą w skali globalnej, ze słabo dostrzeganym wyjątkiem oporu państw azjatyckich.  czytaj cały artykuł » 

Logowanie

Biuletyn EEM nr 5/2018 (56)