Biuletyn jest wydawany tylko w formie elektronicznej.
Na niniejszej stronie dostępne są wyłącznie jego zdekodowane fragmenty.
Całość opracowana jest w formacie PDF, który ułatwia
pobieranie zamieszczonych w nim tekstów.

Przegląd prasy

Komunikaty, ogłoszenia

 • Nowe! Kryzys globalny i taniec chocholi (1)
  Nadchodzi druga faza globalnego kryzysu ekonomicznego, najprawdopodobniej znacznie potężniejsza. Tylko kilka, spośród wielu, enuncjacji na ten temat, z pominięciem finansowego Armagedonu, kwietniowych alarmów MFW, opinii Georga Sorosa i ostrzeżeń ze strony JP Morgan.  czytaj cały artykuł » 
 • Kłamstwo o wzroście gospodarczym
  Iluzja powszechnego dobrobytu jest rozsiewana w Polsce od kilkudziesięciu lat. Ponieważ statystyka nieustanie obnaża tę iluzję, politycy sięgają wyłącznie do tych wskaźników, które z powszechnym dobrobytem mają niewiele wspólnego, lecz wywołują wrażenie stopniowego posuwania się do przodu. Na tym przede wszystkim polega manipulowanie danymi statystycznymi. Zmienia się zestaw wskaźników statystycznych w taki sposób, aby dostarczyć dowody na kolejne sukcesy polityki gospodarczej, chociaż ta jest obciążona brakiem konsekwencji, krótkowzrocznością i uległością wobec wpływowych grup nacisku. Już nie chodzi o powszechny dobrobyt, lecz o wzrost gospodarczy.  czytaj cały artykuł » 
 • Mechanizm „rozwoju”
  Zawarte w tytule niedopowiedzenie (czego dotyczy ów „rozwój”?) jest przypomnieniem, iż reformy administracyjne w Polsce zaowocowały powstaniem Ministerstwa Rozwoju, a ten szyld nie daje żadnych szans poznania tego, co kryje się w umysłach polskich polityków. Fakty wskazują, że deklarowany rozwój nie dotyczy gospodarki narodowej, lecz raczej niejasnych interesów gospodarczych.  czytaj cały artykuł » 
 • Kryzys ekonomii
  Szczególnym, lecz godnym uwagi, przypadkiem indolencji poznawczej jest historia dominującej do czasu współczesnego kryzysu ekonomicznego, neoliberalnej doktryny ekonomicznej. Warto przypomnieć, że chodzi o doktrynę do niedawna dominującą w skali globalnej, za słabo dostrzeganym wyjątkiem oporu państw azjatyckich.  czytaj cały artykuł » 
 • Narodziny liberalnego klanu. Trzy dni, które wstrząsnęły Polską (cz.3)
  Historia liberalnego klanu w Polsce toczyła się nadzwyczaj brzydko. Odstąpimy na chwilę od relacjonowania przełomowej - wyjątkowo zakłamanej i przesyconej ignorancją ekonomiczną - dyskusji sejmowej w dniach 27-29 grudnia 1989 roku, której rezultaty - w postaci kilku ustaw zwanych później „pakietem Balcerowicza” - zostały w następnych latach wyniesione na wyżyny przełomu ustrojowego w Polsce. Tak się dzieje, że czasem g… zawija się w srebrzystą folię.  czytaj cały artykuł » 

Logowanie

Biuletyn EEM nr 5/2018 (56)